JAK VYBRAT BĚŽECKÉ LYŽE?
Běh na lyžích je v česku velmi oblíbený zimní sport. Zaujme jak turisty, kteří si čas na běžkách chtějí pořádně užít, tak i nadšence, kteří běh berou jako doplňkový sport např. ke sjezdovému lyžování.
Pro výběr běžeckých lyží je nutné si ujasnit hned několik parametrů, které preferujete.
JAKÝ STYL?
Běh na lyžích se rozděluje do následujících stylů – klasika a skate.
V případě, že většinu svého času na běžkách budete ve stopě, vybírejte z nabídky běžeckých lyží pro klasiku.
V případě, že rádi bruslíte vybírejte z nabídky běžeckých lyží pro skate.
U výběru běžeckých lyží je možné narazit i na kategorii combi lyží. Tento typ si zvolíte, pokud nejste plně rozhodnuti, zda chcete zůstat ve stopě nebo bruslit a nejste plně rozhodnuti, který ze stylů je vám bližší.
JAKOU DÉLKU LYŽÍ?
Vaše hmotnost je velmi důležitý parametr pro výběr běžeckých lyží. Běžecké lyže musíte být schopni „prošlápnout“, abyste se odrazili směrem vpřed.
Pro začátečníka nebo turistu je vhodnější vybírat měkčí běžky, tvrdší běžecké lyže zvolite až při troše zkušeností.
Pro výběr běžeckých lyží pro klasický styl platí obecné pravidlo - vybírat lyže cca 20-25 cm delší než je výška postavy běžkaře (v případě techniky bruslení 5-10 cm). V dnešní době se víceméně neužívá kvůli širšímu výběru typů běžeckých lyží. Pokud si zvolíte lyže které mohou vyhovovat svými parametry, můžete mít problémy se zatáčením a manipulací. Existuje také varianta „fitness“ lyží – dnes extrémně oblíbená, kdy se jedná o lyže zkráceného typu a výborně se s nimi manévruje. Většinou jsou ale o něco pomalejší a mohou být méně stabilní.
Běžecké lyže je vhodné vybírat podle tvrdosti a délky mazací komory. Proto nabízíme bezplatnou službu, kdy jsme schopni pracovat s vaší hmotností a zjistit, zda lyže prošlápnete, případně zda zvolíte jinou délku nebo tvrdost.
U hladkých lyží je délka mazací komory velmi důležitý parametr. Pokud ji zvolíte příliš dlouhou lyže ve skluzu pojedou pomaleji, pokud krátkou, budete se trápit s odrazem.
V případě běžeckých lyží se „šupinou“ nebo „skin“ technologií je Vaše hmotnost extrémně důležitá již při výběru, jelikož protismyky jsou již z výroby aplikovány v konkrétní délce. Pokud se Vaše hmotnost bude pohybovat mimo váhové rozpětí (lze vyzkoušet u nás na prodejně na testeru – ideální případ), z lyže se neodrazíte nebo budou zadrhávat a nepojedou.
Pro usnadnění výběru délky lyží uvádíme u jednotlivých lyží tabulku doporučení dle hmotnosti běžkaře.
JAKÁ ŠÍŘKA LYŽÍ?
Užší běžecké lyže jsou vhodné zejména do strojové stopy.
Pro turistiku a začátečníka a pokud nepatříte mezi běžkaře, kteří vyhledávají strojovou stopu a chcete se vydat objevovat krásy přírody, je vhodnější vybírat širší lyži, která je stabilnější než sportovní modely.
Pokud vyhledáváte dobrodružství mimo stopu pokoukněte na modely Backcountry. Tyto lyže jsou vhodné do volného terénu a mohou být opatřeny ocelovou hranou. Jen pozor na příliš široké lyže, nemusí se vejít do stopy!
JAKOU SKLUZNICI?
Hladká skluznice
Máte chuť a dovednost správně namazat? Pak je pro Vás důležité určit správnou délku mazací komory pro aplikaci odrazových vosků, ošetřit skluznou část lyží skluzným voskem a hurá za výkony.
PROTISMYK „ŠUPINY“
Pokud nechcete trávit čas s přípravou lyží, případně se otravovat se správným výběrem vosků jsou pro Vás ideálem. V tomto případě se o lyže nemusíte moc starat, ale není také pravdou, že se vůbec nemažou.. Na skluznou část skluznice je vhodné aplikovat skluzné vosky, aby Vám lyže jely a nelepily sníh a šupinky ošetřit roztokem zabraňujícím lepení nebo namrzání sněhu. Nevýhou je, že šupiny dřou o sníh a přibržďují, případně mají svůj specifický zvukový doprovod.
SKIN
Nechcete se trápit s mazáním, ale šupiny Vám vadí? Dnes extrémně poptávaný typ. Běžky s touto technologií mají v odrazové zóně pruh (dva u značky Fischer) mohéru – směrové látky, která Vám pomáhá při odrazu. Na rozdíl od šupin Vám mohér nedře o sníh a nebrzdí. Skluznou část skluznice je potřeba opatřit skluzným voskem, na mohérové pásky aplikovat roztok proti lepení a namrzání sněhu a také je čistit.
JAKÝ TYP VÁZÁNÍ?
Při výběru kompletu dávejte pozor na kompatibilitu vázání a bot. V základu se rozdělují na dva typy. NNN (New Nordic Norm) a SNS (Salomon Nordic Systém) a dále na styl, který preferujete. Bohužel i v dnešní době toto není plně určující (SNS využívá více typů, které na sebe nejsou plně kompatibilní), proto se na nás neváhejte obrátit s dotazem, zda na sebe „sedí“.
JAKÉ BOTY?
Stejně jako u vázání, tak i u bot se objevuje více typů podrážek, které na sebe nemusí být kompatibilní. Proto vždy první vybírejte obuv, která Vám pořádně sedí na noze a podle ní doladíme vázání. Zaměřte se na styl, který preferujete.
Pro klasický styl jsou boty nižší a měkčí. Velmi oblíbeným modelem je Fischer RC5 Classic.
Pro klasický styl jsou boty nižší a měkčí. Velmi oblíbeným modelem je Fischer RC5 Classic.
Turistické boty jsou více zateplené. Velmi oblíbeným modelem je Fischer XC Comfort Pro.
JAK VYBRAT HŮLKY?
Pro výběr délky hůlek použijte následující vzorce:
Classic – výška postavy x 0,85
Skate – výška postavy x 0,9